Blogu' lui Balan
Ni se poate zice ceea ce să facem ca urmare a modului precar în care suntem organizaţi
Economia este arta de a satisface nevoi nelimitate cu resurse limitate (Laurence J. Peter)
Oare putem activa pensionarii?
Nu se recunoaşte valoarea sportului românesc din trecut pentru ca nu cumva să poată fi comparată cu cea din momentul de faţă
Din nou despre mismatch
Politicienii generează acest mismatch în perioadele de optimism economic, după care boala e dusă pe picioare cu ajutorul inflației și a altor forme de socializare a pierderilor
Băncile preferă să finanţeze dezechilibrul bugetului statului, în dauna prosperităţii pe care o induce administrarea optimă a resurselor în economia reală
Deflaţia e privată, inflaţia - de stat
Statele întrerup procesul natural de corecţie iniţiat de antreprenorii privaţi văzut în deflaţie, şi produc cu bani în exces inflaţie
Dacă există afro-americani de ce nu se pomenește nimic de afro-europeni? Cum e mai bine, cu globalism sau corectitudine politică?
Deși în Statele Unite sunt denumiți afro-americani, în cealaltă Uniune avem francezi sau spanioli și nu afro-europeni.
Veniturile fiscale nu sunt 40% din PIB fiindcă-s puţini cei care generează valoare adăugată brută şi contribuie la impozite
Avem nevoie de ofertă bogată, nu de preţuri din ce în ce mai mari la puţine mărfuri
The Best United Kingdom Bookmaker lbetting.co.uk Ladbrokes website review